Jakiś czas temu napisałam artykuł pt. „Czy zaszczepię swoje dzieci na HPV?” cz. 1 – bazujący zarówno na ulotce samego producenta szczepionek jak i na oficjalnych badaniach naukowych oraz analizach medycznych, dotyczących zasadności i bezpieczeństwa szczepień HPV wśród dzieci. Przeczytasz go tutaj https://adfontem.pl/2024/09/17/czy-zaszczepie-dziecko/.
Tym razem przedstawiam mini poradnik, jak pomóc dziecku, którego dotknęły skutki negatywnych odczynów po szczepieniu p/HPV, tzw. NOP.
Kontynuując serię Q&A przedstawiam Państwu kolejne pytania i odpowiedzi:
21. Które dzieci, statystycznie, są najbardziej narażone na niepożądane skutki szczepień preparatem Gardasil 9 oraz Cervarix?
Niepożądane skutki szczepień najczęściej zdarzają się wśród dzieci z obniżoną odpornością immunologiczną, po licznej antybiotykoterapii, leczeniu sterydami, z obniżoną krzepliwością krwi, niedoborem witamin i minerałów, w tym zwłaszcza witaminy C, D oraz cynku. Część z wymienionych przeciwskazań wymieniona nawet jest w samej ulotce producenta szczepionek.
22. W jakim czasie od iniekcji mogą wystąpic niepożądane odczyny poszczepienne?
Oficjalnie – niepożądane odczyny poszczepienne pojawiają się najczęściej do 72 h od szczepienia, a maksymalnie do 4 tygodni, jedynie w przypadku szczepienia przeciw gruźlicy termin został wydłużony do 12 miesięcy. Nieoficjalnie – NOPy w postaci wielu zaburzeń, chorób neurologicznych i innych dysfunkcji zdrowotnych mogą pojawić się nawet wiele lat później, przez co trudno udowodnić związek przyczynowo-skutkowy ze szczepieniem.
23. Czy opiekunowie prawni szczepionych dzieci są informowani co do przebiegu procedury na wypadek wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych swoich dzieci?
Niestety, większość rodziców nie posiada takiej wiedzy – głównie dlatego, iż te informacje nie są przekazywane ani w punktach medycznych ani tym bardziej w szkołach, gdzie realizowane są obecnie szczepienia przeciw HPV.
24. Jaki rodzaj poważnych odczynów poszczepiennych wykazują w ulotce producenci szczepionek?
W oficjalnej ulotce można przeczytać o odczynach, uważanych za lekkie, tj. ból, gorączka, zaczerwienienie, utrata przytomności oraz o odczynach poważnych, tj. ostre zapalenie mózgu i rdzenia, zapalenia tkanki łącznej, plamica małopłytkowa, powiększenie węzłów chłonnych, skurcz oskrzeli, a także zespół Guillaina-Barrego.
25. Co to za choroba, zespół Guillaina Barrego, o której pisze producent szczepionek w ulotce?
To bardzo poważna choroba autoimmunologiczna, będąca efektem uszkodzenia nerwów obwodowych wskutek iniekcji, prowadząca do osłabienia mięśni, a w niektórych przypadkach wywołująca paraliż lub śmierć.
26. Jakie jeszcze odczyny, poza wykazanymi w ulotce producenta, zostały zarejestrowane po szczepieniu przeciw HPV?
W przypadku dziewczynek 11-12 lat złożono tysiące raportów o działaniach niepożądanych, tj. nagły upadek z utratą przytomności w ciągu 24 godzin po iniekcji, drgawki, ból i osłabienie mięśni, zmęczenie upośledzające, porażenie twarzy, zapalenie mózgu, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, zakrzepy i zatory krwi, przedwczesna niewydolność jajników, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenie trzustki, stwardnienie rozsiane, udary, problemy z sercem, napady padaczkowe, drętwienie i mrowienie, wypadanie włosów, wysypki, ból głowy, dysfunkcje poznawcze i inne poważne problemy zdrowotne, w tym nagła śmierć. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC) dostarcza dowodów, iż Gardasil może powodować prowadzący do zgonu rodzaj stanu zapalnego w mózgu obejmujący naczynia mózgowe.
27. Co w takim razie mamy zrobić, kiedy zauważymy, iż z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego po szczepieniu ?
Przede wszystkim dziecko musi zostać niezwłocznie zbadane przez lekarza, który na podstawie objawów zaordynuje sposób dalszego leczenia. Nie można jednak poprzestać tylko na tym. Musimy koniecznie zgłosić NOP oficjalnie, chociażby ze względu na profilaktyczną ochronę zdrowia innych dzieci.
28. Jak oficjalnie zgłosić NOP (niepożądany odczyn poszczepienny)?
Polski serwis rządowy na stronie www.szczepienia.pzh.gov.pl podaje następującą procedurę:
a) jeśli rodzic zauważy niepokojące objawy u zaszczepionego dziecka, powinien zgłosić ten fakt do lekarza, który podejmie decyzję o zasadności zgłoszenia NOP (tutaj uczulam rodziców, iż często lekarz nie widzi związku przyczynowo-skutkowego, nawet, jeśli on występuje); jeśli jednak lekarz zdecyduje się na włączenie procedury NOP, to zawiadamia o tym fakcie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, skąd zgłoszenie trafia do Zakładu Epidemiologii NIZP PZH-BIP, gdzie potencjalny NOP podlega dalszej analizie przez ekspertów. Jak widać droga nie jest łatwa, stąd baza NOP-ów nie jest pełna i nie odpowiada stanowi faktycznemu;
b) w ramach dobrowolnego systemu nadzoru NOP, rodzic może zgłosić podejrzenie bezpośrednio do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, gdzie są one gromadzone i analizowane w Departamencie Monitorowania Działań Niepożądanych tego Urzędu, a następnie przekazywane do europejskiej bazy danych tzw. EudraVigilance (European Union Drug Regulating Authorities Pharmacovigilance) nadzorowanej przez Europejską Agencję Leków (European Medicines Agency, EMA). Ten sposób zgłaszania NOP nie wymaga potwierdzenia przez pracownika służby zdrowia. Jest to system dobrowolny, co oznacza, że jeśli uznamy, iż po szczepieniu wystąpiły objawy, które wg nas wymagają zgłoszenia, możemy to zrobić. Zgłoszeń można dokonać za pomocą tradycyjnej poczty, faxem, emailem, telefonicznie lub poprzez aplikację na smartfon Mobit Skaner.
29. Jakie są najbardziej znane bazy danych, w których można odnaleźć statystyki zgłoszonych niepożądanych odczynów poszczepiennych?
W Polsce taką funkcję pełni NIZP-PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny). W Niemczech Instytut Paula Erliha. W Stanach Zjednoczonych bardzo prężnie działa VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System).
30. Czy te międzynarodowe systemy różnią się między sobą procedurą zgłaszania odczynów poszczepiennych?
Tak, różnią się. W Polsce ścieżka zgłoszeń nie jest prosta, została opisana szerzej w punkcie 29 (podobnie jak funkcjonuje to w Norwegii). Uproszczoną ścieżkę zgłaszania odczynów poszczepiennych mają natomiast Amerykanie. Baza VAERS uchodzi za najbardziej oddającą faktyczny procent odczynów poszczepiennych, między innymi dzięki temu, iż opiekunowie dziecka mogą NOP-y zgłaszać bezpośrednio.
31. Jak w takim razie kształtuje się w VAERS obecna statystyka zgłoszonych odczynów poszczepiennych po iniekcji przeciw HPV?
Według stanu na 25 października 2024 r. VAERS zawiera 77.916 zgłoszeń o niepożądanych odczynach poszczepiennych na szczepionkę przeciwko HPV. Oficjalnie zgłoszono 641 zgonów po szczepieniu, 7.891 przypadków, wymagających hospitalizacji oraz 3.808 schorzeń powodujących niepełnosprawność. Ponad połowa poważnych zdarzeń niepożądanych (55%) wystąpiła u dzieci do 17 lat.
32. Co oznacza termin NVIC i jaka jest jego misja?
NVIC – National Vaccine Information Center (Your Health, Your Family, Your Choice) to Centrum Informacji o Szczepionkach, zapewniające pomoc informacyjną osobom, które doświadczyły niepożądanych odczynów poszczepiennych. Centrum promuje niezależne, metodologiczne, uzasadnione badania naukowe w celu oceny bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek. Barbara Loe Fisher, prezeska i współzałożycielka Krajowego Centrum Informacji NVIC pisze wprost:
„Tragiczna historia szczepionki Gardasil rozgrywa się w czasie rzeczywistym w domach ufnych rodziców, m.in, tych, którzy uważali, że postępują słusznie, próbując uczynić swoje córki ‘jednymi mniej”.
33. Czy w Polsce jest odpowiednik takiego Centrum jak NVIC?
Tak. W naszym kraju podobną funkcję pełni Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”, której prezesem jest Pani Justyna Socha.
34. Czy są lekarze i naukowcy, krytycznie oceniający stosowanie szczepionek HPV i wiążący późniejsze zachorowania, inwalidztwa czy nawet zgony z iniekcją?
Tak, i jest to szerokie grono. Opinie te jednak trudno odnaleźć i rzadko przedostają się do społecznej świadomości. Zupełnie inaczej ma się rzecz z narracją przemysłu farmaceutycznego, ponieważ płaci on ogromne pieniądze za reklamę i promocję swoich produktów.
35. Czy któryś z międzynarodowych autorytetów medycznych oficjalnie wyraził swój zachowawczy/sceptyczny stosunek wobec szczepień HPV?
Oczywiście. Przykładem może być dr Jennifer Ashton, korespondentka medyczna dla The Early Show CBS News, która nie jest ani przeciwniczką ani sojuszniczką tych szczepień. W dokumentalnym programie omawia sytuację zdrowotną konkretnego dziecka i zachęca do daleko posuniętej ostrożności. Dziewczynka po iniekcji Gardasilem z aktywnej stała się przewlekle chorą ze zdiagnozowaną następnie chorobą autoimmunologiczną. W Niemczech z kolei powstał film dokumentalny, oparty na historii zaszczepionej dziewczynki Siny, która po drugiej dawce szczepień wielokrotnie tracila przytomność. Niestety zaszczepiono ją też trzecią dawką, po której wystąpił paraliż całego ciała. Sporo danych o NOP-ach u nastolatek przedstawia też film dokumentalny, zrealizowany przez duńską policję. Zobaczysz go tutaj w wersji z napisami https://www.cda.pl/video/11218075d lub tutaj, w wersji z lektorem https://rumble.com/v5dmerh-zaszczepione-dziewczta-hpv-lektor-pl.html
36. Czy są w Polsce materiały filmowe, gdzie można obejrzeć jakąkolwiek specjalistyczną debatę z ekspertami medycznymi w tym temacie?
Tak, są, pod tym linkiem można zapoznać się z rozmową red. J. Pospieszalskiego, przeprowadzoną z dr n.med. P. Witczakiem https://www.youtube.com/watch?v=0ygYvsJwYZg, a debatę z USA: „Prawda o szczepionce HPV”, w której M. Kelly omawia tematykę z dwiema medycznymi ekspertkami dr Kristen Walsh i dr Allison Krug tutaj: „Truth About the HPV Vaccine: a Megyn Kelly Show Debate and Discussion, with Two Medical Experts” (PRAWDA O SZCZEPIONCE HPV – GARDASIL. Debata Megyn Kelly z Dr. Kristen Walsh, amerykańską pediatrą oraz Allison Krug, epidemiologiem z USA).
O czym przeczytasz w trzeciej części tego artykułu?
Rodzicu, w trzeciej części wskażę odpowiedzi na pytania, dotyczące rodzaju zastosowanego adiuwantu do szczepionki p/HPV oraz potencjalnego oddziaływania po wstrzyknięciu domięśniowym (i przekroczeniu bariery krew-mózg).
Jeśli artykuł pomógł Ci w podjęciu decyzji, dobrej dla Twojego dziecka – zostaw proszę serduszko pod postem na FB, IG, skomentuj, zapisz i udostępnij dalej🙂
A już teraz zapraszam Cię do zaobserwowania mojego profilu na Instagramie (tutaj) oraz Facebooku (tutaj), a także subskrypcję na Youtube (tutaj).
Zródła: www.szczepienia.pzh.gov.pl, www.mp.pl
Bergman H, Buckley BS, Villanueva G, Petkovic J, Garritty C, Lutje V, Riveros-Balta A, Low N, Henschke N. Comparison of different human papillomavirus (HPV) vaccine types and dose schedules for prevention of HPV-related disease in females and males. Cochrane Database of Systematic Reviews 2019, Issue 11. Art. No.: CD013479. DOI: 10.1002/14651858.CD013479
https://www.nvic.org/disease-vaccine/hpv, https://www.youtube.com/watch?v=KzRQBeWCiHI