Traumy emocjonalne jako zalążek chorób nowotworowych

Wspaniała KORA, czyli Olga Jackowska z Maanam, piękna Angelina Jolie, niedawno zmarły Tomasz Komenda i wielu, wielu innych znanych oraz nieznanych – jaki mogą mieć wspólny łącznik?

Powszechnie znane są życiorysy tych osób oraz ich zmagania z nowotworem. Częścią wspólną są jednak dramatyczne historie, które rozegrały się w przeszłości. Ogromny i wieloletni stres, połączony z bezradnością i niemożnością zmiany sytuacji spowodował tak destrukcyjne zmiany w ciele, których własny organizm – najlepszy lekarz – nie był w stanie wyregulować. Żadne leczenie objawowe, czy to fitofarmakologiczne (z wykorzystaniem elementów natury) czy typowo farmakologiczne nie byłyby stuprocentowo pomocne, ponieważ uszkodzona została esencja człowieka, jego dusza, emocje, psychika.

Ślady dzieciństwa

KORA

Kora już zaledwie jako kilkuletnia dziewczynka została oddana do domu dziecka. Z wywiadów z nią wynika, iż lata tam spędzone były czasem ogromnego cierpienia i samotności. Odłączenie od matki, nie zainteresowany jej wychowywaniem ojciec, brak poczucia bezpieczeństwa i bezwarunkowej miłości rzutowały na całe jej późniejsze życie. Kora zachorowała na raka jajnika i przegrała tę walkę. Badania naukowe i kliniczne, w tym badania dra Gabora Mate` wskazują na dużą zależność wystąpienia tego rodzaju raka z traumatycznymi przeżyciami emocjonalnymi i współwystępującym z nim zespołem stresu pourazowego (PTSD).

ANGELINA JOLIE

Angelina Jolie swoimi przeżyciami mogłaby obdzielić kilka osób. Kiedy miała roczek jej rodzice rozstali się. Matka miała niechętny stosunek do swojej córki za jej podobieństwa do ojca. Ich więź była bardzo zaburzona. Angelina była dzieckiem zaniedbanym emocjonalnie, osamotnionym. Jako nastolatka była szykanowana przez rówieśników za anorektyczny wygląd, noszenie aparatu ortodontycznego, skromne ubrania. Angelina ma na swoim koncie próby samobójcze i okaleczanie ciała. W 2013 r. przeszła zabieg prewencyjnej podwójnej mastektomii po wykryciu u niej mutacji genu BRCA1 (gen dotyczy raka jajnika i raka piersi), dającego prawdopodobieństwo raka w granicach 87%. Aktorka usunęła również jajniki i jajowody. Czas pokaże, na ile działania prewencyjne przyniosą efekt wymarzonego zdrowia.

Badania ACE Adverse Childhood Experience

Badania ACE [Adverse Childhood Experience – negatywne doświadczenia z dzieciństwa] – wykazały spośród badanych 17 tys. dorosłych już Amerykanów, iż przypadki maltretowania fizycznego, molestowania seksualnego, emocjonalnego zaniedbania dziecka, przemocy psychicznej, uzależnienia rodziców – spowodowały zwielokrotnioną zachorowalność na raka, choroby nerek, serca, płuc, nowotworów, osteoporozy, urodzenia martwego płodu oraz wejście w uzależnienia, depresję, próby samobójcze i choroby weneryczne.

TOMASZ KOMENDA a PTSD (zespół stresu pourazowego)

Tomasz Komenda – niedawno zmarły na nowotwór płuc 46-letni mężczyzna, niesłusznie oskarżony o gwałt i morderstwo nastolatki. Stał się ofiarą niesprawiedliwego i nierzetelnego procesu sądowego, opartego na fałszywych zeznaniach. Spędził w więzieniu 18 lat za czyn, którego nie popełnił. W więzieniu wg niektórych dziennikarzy śledczych był gwałcony, bity i poniżany. Trzykrotnie próbował odebrać sobie życie. Nowotwór płuc został wykryty u Tomasza Komendy na dwa lata przed jego śmiercią.

Współczesne publikacje naukowe, m.in. dr Gabora Mate’, dr Alexandra Kugelstadt’a, dr Ryke Geerd Hamer’a, dr Stephena W. Porges’a czy dr Deb Dany wiążą się ściśle z fitofarmakologią, traktującą człowieka w sposób holistyczny.

Co wie współczesna medycyna?

Życiorysy osób, które w wieku dorosłym zachorowały na nowotwory zawierają w sobie piętno ogromnego stresu i bardzo trudnych przeżyć emocjonalnych. Szkoda, że współczesna medycyna nie zauważa jeszcze tego połączenia. Na studiach medycznych nie ma nawet jednej godziny wykładów o tej tematyce. Podobnie ma się rzecz z wiedzą na temat fitoterapii. A jak mówi Fritjof Capra, dr fizyki, naukowiec i etyk: „Światopogląd Kartezjusza, oddzielający umysł od ciała jest przestarzały, bowiem doprowadził do tego, że przestaliśmy żyć w zgodzie z naturą”.

Przeciętny student medycyny i przyszły lekarz kompletnie nie jest świadomy połączenia, jakie istnieje pomiędzy zdrowiem fizycznym a emocjami, które przeżywamy. Stąd tak ogromna bezradność medycyny zachodniej w leczeniu chorób przewlekłych, nowotworowych czy autoimmunologicznych. Istnieje jednak wiele badań naukowych i klinicznych, które potwierdzają tę zależność. Nie jest możliwe całkowite wyzdrowienie ciała bez uleczenia psychiki, wyzbycia się negatywnych emocji, gniewu, złości, żalu, bez przebaczenia.

W przypadku poważnego zachorowania wskazane jest nie tylko leczenie chorego ciała, ale i korzystanie z pomocy psychoterapeuty, który umiejętnie poprowadzi w kierunku zdiagnozowania ran emocjonalnych, traum z dzieciństwa. Negatywne emocje, wynikające chociażby z „zimnego chowu” dziecka, braku bliskości rodzica, braku bezpieczeństwa, braku zaspokajania jego potrzeb mają bezpośrednie przełożenie na stan zdrowia, powodując z upływem czasu stany zapalne w organizmie, będące podłożem późniejszych chorób przewlekłych, nowotworowych, immunologicznych. Co więcej, współczulny układ nerwowy aktywny w czasie sytuacji stresowych może dodatkowo nasilać proces powstawania nowych naczyń krwionośnych w środowisku guza, co ułatwia mu odżywianie się i tworzenie przerzutów /dr Gabor Mate`.

Traumy emocjonalne

Problematyka traum emocjonalnych najczęściej dotyka małe dzieci, które same w sobie bezbronne nie potrafią się obronić ani zareagować. A to właśnie poczucie bezradności i bezsilności ofiary odgrywa rolę nadrzędną w połączeniu MÓZG-CIAŁO. Ofiary często nie potrafią sobie poradzić z emocjami, które zrodziły się na skutek tych przeżyć. Złość, gniew, lęk są jednak druzgocące dla zdrowia. Regulacyjna funkcja własnego ego jest maksymalnie przeciążona, co prowadzi do ataków złości, samookaleczenia lub prób samouspokojenia alkoholem, narkotykami, pornografią.

Traumy psychiczne mogą być dwojakiego rodzaju:
✓ trauma pojedyncza – np. napad,
✓ trauma wielokrotna – to taka, w której ciąg zdarzeń traumatycznych następuje po sobie, a ich całokształt ma wymiar głęboko destrukcyjny, np. stałe zaniedbywanie w dzieciństwie, przemoc psychiczna i fizyczna, molestowanie seksualne!

Nie ulega wątpliwości, że samo PTSD, czyli zespół stresu pourazowego czy też przeżyte traumy emocjonalne nie są jedynym czynnikiem, warunkującym wystąpienie choroby nowotworowej, autoimmunologicznej czy przewlekłej. W każdym z tych przypadków dochodzą także inne elementy, tj. warunki życia, sposób odżywiania, nałogi i uzależnienia. Istnieje również powiązanie pomiędzy przeżytą traumą emocjonalną a podatnością na nałogi i uzależnienia. Według badań dra Gabora Mate` na rozwój chorób mają również wpływ traumy pokoleniowe. Więcej o tym w jego książce „Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu”. Link do książki https://bit.ly/3Tgmi2s

Czy jest nadzieja?

Tak, nadzieja jest zawsze. Jeśli zrozumiesz, że choroba nie „spada z nieba”, tylko jest konsekwencją wielu zależności i ma ścisły związek z Twoimi emocjami i psychiką/duszą, stylem życia możesz rozpocząć poszukiwania źródła choroby. Tylko dotarcie do jej korzeni, stanięcie w prawdzie przed samym sobą i uznanie traumy (często wypieranej) daje szansę na nowe życie. Proces psychoterapii profesjonalnej lub indywidualnej, proces wybaczania jest kluczowy dla uwolnienia skumulowanych w ciele emocji. Wspaniałe jest to, że dokonując świadomego uzdrawiania traumy emocjonalnej Twoje ciało podąży za tym. Jeśli tylko potraktujesz go łagodnie i zgodnie z naturą możesz powrócić do zdrowia!

DLATEGO NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ!

I zapamiętaj słowa prof. W. Szumowskiego, lekarza i historyka medycyny, iż „to, co jeden lekarz uznaje za nieuleczalne może okazać się w innych rękach za nadające się do leczenia, a nawet wyleczenia”.

Bibliografia: A. Kugelstadt ” Gdy ciało i dusza wysyłają S.O.S.”, Gabor Mate` „Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu”; Bessel van der Kolk „The body keeps the score”.

zdrowie, wybaczanie, choroba, natura, prawda, medycyna naturalna, medycyna przedwojenna, zioła, psychika, mózg, rak