𝙀𝙦𝙪𝙞𝙨𝙚𝙩𝙪𝙢 𝘼𝙧𝙫𝙚𝙣𝙨𝙚 𝙇. To łacińska nazwa wspaniałej roślinki, jednej z NAJSTARSZYCH na ziemi, zasobnej w krzemionkę 6-8% oraz inne sole mineralne 7-17%, saponiny ekwizetiny 5%, flawonole, glikozydy, kwasy organiczne.
𝙎𝙠𝙧𝙯𝙮𝙥 𝙥𝙤𝙡𝙣𝙮 rośnie pospolicie na półkuli północnej, ale można go także spotkać w Afryce Płn. oraz na Wyspach Kanaryjskich.
𝙐𝙬𝙖𝙜𝙖! wszystkie informacje dotyczą skrzypu polnego. Inne gatunki, tj. np. skrzyp błotny zawierają duże ilości alkaloidów i uchodzą za trujące !!
Płone pędy skrzypu zbiera się od czerwca do lipca (najlepsze), ale można również w sierpniu i wrześniu w słoneczny dzień. W tym celu ścina się choinkowate pędy około 10 cm nad ziemią. Suszymy je w zacienionym miejscu maks. do 40 st. C. Skrzyp jest bardzo specyficzny i dość łatwo go rozpoznać, bowiem przy zgniataniu w dłoni słychać specyficzne skrzypienie – o czym pisał już botanik Syreniusz.
Opis właściwości skrzypu możemy odnaleźć w bibliografii minionych wieków. Pisał o niej 𝙋𝙡𝙞𝙣𝙞𝙪𝙨𝙯, 𝘿𝙞𝙤𝙨𝙠𝙪𝙧𝙞𝙙𝙚𝙨, 𝙎𝙮𝙧𝙚𝙣𝙞𝙪𝙨𝙯,
𝙠𝙨. 𝙎𝙚𝙗𝙖𝙨𝙩𝙞𝙖𝙣 𝙆𝙣𝙚𝙞𝙥𝙥 i wielu innych botaników oraz lekarzy.
𝙕𝙞𝙚𝙡𝙚 𝙨𝙠𝙧𝙯𝙮𝙥𝙪 jest środkiem wspomagającym w nowotworach, a także środkiem przeciwkrwotocznym, oczyszczającym krew, hamującym stany zapalne jamy ustnej, gardła, powiek, zapalenia opłucnej, krwawienia z dziąseł, wymioty krwawe, choroby nerek, stany zapalne przewodu pokarmowego, chorobę wrzodową, zapalenie jelit, krwotoki z nosa, złamania, uszkodzenia stawów, choroby reumatyczne.
Przy częstych krwawieniach z nosa zaleca się wkraplanie odwaru skrzypowego do każdej dziurki. Bardzo szybko ustępuje krwawienie.
Zastosowanie WEWNĘTRZNE SKRZYPU POLNEGO:
* 𝙎𝙊𝙆 𝙎𝙆𝙍𝙕𝙔𝙋𝙊𝙒𝙔 w ilości 3 łyżek dziennie mogą pić osoby bardzo osłabione, bez energii, odczuwające ciągle zmęczenie.
* 𝙊𝘿𝙒𝘼𝙍 𝙎𝙆𝙍𝙕𝙔𝙋𝙊𝙒𝙔 do stosowania wewnętrznego – proporcje 2,5 g na 200 ml wody, co odpowiada 1 pełnej łyżeczce i ok. 3/4 szklanki wody.
Dawka dobowa wynosi 5-10 g w zależności od wagi ciała. Przed sporządzaniem odwaru należy sproszkować ziele w młynku do ziół lub jeśli takiego nie mamy – to w młynku do kawy – ZAWSZE bezpośrednio przed spożyciem.
Kompletnie bezwartościowe są torebki expressowe z ziela skrzypu.
* 𝙒𝙄𝙉𝙆𝙊 𝙎𝙆𝙍𝙕𝙔𝙋𝙊𝙒𝙀 130 g świeżego, pociętego ziela skrzypu zalać 500 ml czerwonego wina i gotować 5 minut, odstawić do ostygnięcia, dolać 100 ml alkoholu 40% i odstawić na 2 tygodnie w szczelnym słoju, następnie przefiltrować i zażywać 1 x dziennie po jednym kieliszeczku.
𝙐𝙬𝙖𝙜𝙖! Wewnętrznie skrzypu nie stosuje się stale, maksymalnie 3 miesiące. Potem zaleca się 2 miesiące przerwy. W trakcie kuracji skrzypem należy zażywać kompleks witamin B (B1). Napary ze skrzypu są słabe w działaniu, krzemionka nie wyekstrahuje się.
Należy sporządzać 𝙊𝘿𝙒𝘼𝙍𝙔 𝙎𝙆𝙍𝙕𝙔𝙋𝙊𝙒𝙀 – czyli zalać skrzyp zimną wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować 15 minut. Następnie macerować jeszcze przez kolejne 30 minut. Wszystko koniecznie pod przykryciem!
𝙆𝙊𝘽𝙄𝙀𝙏𝙔 – wewnętrzne działanie skrzypu jest bardzo istotne również z typowo kobiecego punktu widzenia, ponieważ oprócz wymienionych wyżej dolegliwości roślina ta:
^ znosi nadmierne krwawienia miesiączkowe
^ pobudza przemianę materii i wspomaga leczenie otyłości
^ przyspiesza wytwarzanie w organizmie tkanki łącznej (skóra)!
^ wskazana jest w ciąży i podczas karmienia piersią
^ polecana do płukania narządów płciowych przy stanach zapalnych i po porodzie
𝙄 𝙩𝙤 𝙘𝙤 𝙙𝙡𝙖 𝙣𝙖𝙨 𝙠𝙤𝙗𝙞𝙚𝙩 𝙗𝙖𝙧𝙙𝙯𝙤 𝙞𝙨𝙩𝙤𝙩𝙣𝙚 – systematycznie stosowany skrzyp działa jak 𝘽𝙊𝙏𝙊𝙆𝙎 – ujędrnia i uelastycznia tkanki, skórę twarzy i ciała, dodatkowo wzmacnia włosy i paznokcie – reasumując – jeśli można byłoby wybrać tylko jedno zioło do stosowania – to niech to będzie 𝙎𝙆𝙍𝙕𝙔𝙋.
A teraz zewnętrzne zastosowanie skrzypu dla napięcia i ujędrnienia cery 🙂
𝙍𝙥. 𝟭 Woda skrzypowa ujędrniająco-napinająca do skóry dojrzałej, zmęczonej, z trądzikiem i poszerzonymi porami
Sporządzić odwar wg proporcji 1:5 (skrzyp, woda) wg wskazówek jak wyżej. Nalać na płatek kosmetyczny i przemywać twarz, natrzepując obficie skórę. Można zastosować jako kompres – szmatkę bawełnianą nasączyć mocno płynem i położyć na twarz/szyję/dekolt – kompresować 20 minut, następnie nałożyć olejek lub krem pielęgnujący.
𝙍𝙥. 𝟮 Lotion skrzypowy ujędrniający – naturalny botoks
60 części odwaru skrzypowego + 35 części rozcieńczonego alkoholu + 5 części 8% octu lub rozcieńczonego kwasu bornegu
wymieszać, przelać do buteleczki z rozpylaczem i kilka razy dziennie spryskiwać skórę.
Jeśli interesuje Cię naturalna pielęgnacja skóry i fitoterapia anti-age – z pomocą może przyjść spersonalizowany Fito Program URODA, który opracowuję na dwie lub cztery pory roku.
Bibliografia: „Kosmetyki naturalne” Isolde Brackle, „Moje leczenie wodą” ks. Sebastian Kneipp, „Szkoła Zdrowia” Nadieżda Siemionowa, „Domowe porady ziołowe” Teresa Lewłowicz-Mosiej, strony www dra Henryka Różańskiego, „Zioła i ich stosowanie” B. Kuźnicka, M. Dziak, „Rośliny kosmetyczne” Bohumir Hlava, Frantisek Stary, Frantisek Pospisil.