Znakomitą ocenę polskiej maści na oparzenia o pochodzeniu naturalnym wystawił dr n.med. Jacek Puchała – ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcji i Oparzeń Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, gdzie 54 dzieci było leczonych tą maścią. Wyleczenie osiągano w zależności od stadium przypadku w czasie od 3-12 dni.
Innowacyjność leczenia maścią Scaldex polega nie tylko na bezpieczeństwie stosowania bez jakichkolwiek skutków ubocznych, ale również na sposobie leczenia – bez opatrunków, dzięki czemu żywe komórki rozrodcze w jednej z warstw skóry mogą rozmnażać się i nie są zrywane przez zmianę opatrunku. Posmarowana maścią uszkodzona skóra szybko się goi i regeneruje tak, że nie pozostają żadne blizny, ponadto maść ma właściwości znieczulające, ból ustępuje zaraz po nałożeniu, co ważne jest zwłaszcza przy dzieciach.
Uszkodzenia ciała, dzielą się na trzy stopnie.
Stopień I: Powstaje pod wpływem krótkotrwałego działania pary wodnej, niezbyt gorącej wody lub po nazbyt silnym opalaniu się. Skóra jest zaczerwieniona – w medycynie taki stan nazywa się rumieniem. W miejscu oparzonym pojawiają się również lekkie obrzęki i jest odczuwane bolesne pieczenie. Taki stan zazwyczaj utrzymuje się kilka dni i goi się po złuszczeniu naskórka bez pozostawienia blizny.
Stopień II: Powstaje po oblaniu się wrzątkiem, gorącym olejem, pod wpływem pary wodnej itp. Oprócz zaczerwienienia i obrzęku pojawiają się pęcherze wypełnione żółtawym płynem surowiczym. Pęcherze te, to nic innego, jak martwy naskórek uniesiony gromadzącym się pod nim płynem tkankowym. Męczą silne bóle. Oparzenia takie, dzięki możliwości regeneracji naskórka od dna, goją się zwykle po upływie około 2 tygodni.
Stopień III: Powstaje pod wpływem otwartego ognia, na skutek dłuższego działania wrzątku, gorącego oleju itp. Cechuje się zniszczeniem skóry i tkanek leżących głębiej, niekiedy aż do kości. Do tego dochodzą bardzo silne, męczące bóle. Przy jego leczeniu powstają ziarniny oraz blizny. Często konieczne jest przeszczepianie skóry.
W przypadku oparzenia I stopnia do 40% powierzchni ciała, a 2 i 3 do 15% pacjent nie wymaga hospitalizacji.
W przypadku oparzeń dzieci ważny jest czynnik psychologiczny, jeżeli leczenie rozpoczęto do kilku godzin po poparzeniu ból ustępuje po 30 minutach i nie pojawia się aż do zakończenia terapii. Dziecko nie przeżywa stresu, nie musi być w szpitalu i może pozostawać pod opieką rodziców.
Każde oparzenie II i III stopnia, które obejmuje od 15% do 20% powierzchni ciała u człowieka dorosłego, a 10% u dziecka lub człowieka w wieku starczym – powoduje wstrząs oparzeniowy, a następnie tzw. chorobę oparzeniową, wywołaną przez ból, utratę osocza krwi i zatrucie organizmu. Oparzenia obejmujące powyżej 50% powierzchni ciała prowadzą zwykle do zgonu.
Inne zastosowania cudownej maści dr Owoca – trądzik, odmrożenia, opryszczki, odleżyny, grzybica, odmrożenia, zapalenia ślinianek, ukąszenia kleszczy, stłuczenia, bóle stawów, ospa, półpasiec, egzema, grzybica dłoni i stóp, katar nosa, rany, skręcenia, pogryzienia przez muszki, osy, pszczoły, szerszenie i kleszcze. Maść zapobiega boreliozie, smaruje sią aż do zniknięcia zaczerwienienia. Łagodzi ból stawów barkowych i kolanowych, hemoroidy, obrzęki żylakowe, zapalenia żył, zapalenia jamy ustnej, błon śluzowych narządów płciowych.
Lek o pnaturalnym pochodzeniu doskonale radzi sobie z Staphylococcus Aureus, Pseudomonas Aeruginosa, Escherichia Coli czy Candida Albicans. Działa również na oporne gronkowce, grzyby patogenne i drożdżoidalne pleśnie. Specyficzny dobór podłoża zagwarantował właściwe uwalnianie substancji czynnych.
Właściwości maści Scaldex sprawiają, że jej zastosowanie ogranicza konieczność podawania pacjentowi wysokich dawek leków przeciwbólowych i antyseptycznych.
Lek aplikowany jest bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce. W procesie leczenia nie stosuje się materiałów okluzyjnych.
Scaldex może być stosowany zarówno w lecznictwie zamkniętym jak i ambulatoryjnym.
Sposób postępowania przy oparzeniu lub zranieniu:
- Oparzone miejsce natychmiast schłodzić zimną wodą przez ok. 20 minut;
- W przypadku rany otwartej przemyć roztworem soli fizjologicznej;
- Nałożyć na ranę i równomiernie rozprowadzić maść Scaldex;
- Nie stosować opatrunków;
- W przypadku cięższych oparzeń zastosować Scaldex i udać się do lekarza